Utah Valley Marathon & 5K
Overall Finish List
April 12, 2008
Results By Stride Racing
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 Steven Ashbaker Sandy UT 303 37 1 M 35-39 2:37:08.6 6:00/M
2 Ryan Girr Pleasant Grove UT 315 27 1 M 25-29 2:56:45.6 6:45/M
3 Dane Rauschenberg Salt Lake UT 280 31 1 M 30-34 2:58:48.0 6:49/M
4 Shaun Christian Orem UT 222 35 2 M 35-39 3:00:04.5 6:52/M
5 Richard Borget Springville UT 211 39 3 M 35-39 3:01:00.0 6:55/M
6 Andy Browning Woods Cross UT 218 36 4 M 35-39 3:02:32.1 6:58/M
7 Scott Smith San Jose CA 287 23 1 M 19-24 3:14:19.5 7:25/M
8 Josse Tobiasson Orem UT 295 30 1 F 30-34 3:15:40.4 7:28/M
9 McKenzie Montague Elk Ridge UT 308 30 2 F 30-34 3:15:51.4 7:29/M
10 John Matson Lincoln NE 261 22 2 M 19-24 3:19:40.3 7:37/M
11 MICHAEL BERGQUIST Salt Lake City UT 208 36 5 M 35-39 3:21:56.4 7:42/M
12 Daren Deadmond Orem UT 231 45 1 M 45-49 3:23:53.7 7:47/M
13 Jill Stevens Kaysville UT 288 25 1 F 25-29 3:24:41.3 7:49/M
14 Brantley Scott Provo UT 285 18 1 M 15-18 3:26:39.0 7:53/M
15 Ryan Davies Farmington UT 229 26 2 M 25-29 3:27:57.6 7:56/M
16 Paul Thomas Orem UT 293 48 2 M 45-49 3:30:25.8 8:02/M
17 Bruce Miller American Fork UT 265 47 3 M 45-49 3:33:23.0 8:09/M
18 Lisa Dudley Riverton UT 311 45 1 F 45-49 3:33:35.2 8:09/M
19 h deitlaf PLEASANT GROVE UT 232 49 4 M 45-49 3:33:54.5 8:10/M
20 Davy Crockett Saratoga Springs U 228 49 5 M 45-49 3:34:06.1 8:10/M
21 Cory Bringhurst Orem UT 215 43 1 M 40-44 3:36:57.0 8:17/M
22 Stuart Graves Salt Lake City UT 242 47 6 M 45-49 3:37:35.0 8:18/M
23 Marcee Christian Lehi UT 223 35 1 F 35-39 3:37:37.1 8:18/M
24 Taaga Young Orem UT 301 33 2 M 30-34 3:38:20.6 8:20/M
25 BRENT BELL Sandy UT 206 51 1 M 50-54 3:45:17.6 8:36/M
26 Joel Hood Provo UT 250 23 3 M 19-24 3:46:42.1 8:39/M
27 Garrek Clark Draper UT 225 32 3 M 30-34 3:49:44.6 8:46/M
28 David Brown Provo UT 217 22 4 M 19-24 3:50:31.9 8:48/M
29 Kristen Brown Provo UT 216 19 1 F 19-24 3:50:51.3 8:49/M
30 Merrilee Manwaring Springivlle UT 259 44 1 F 40-44 3:52:23.4 8:52/M
31 Marcie Nielsen Murray UT 270 42 2 F 40-44 3:53:18.4 8:54/M
32 Alice Clark South Jordan UT 226 48 2 F 45-49 3:54:27.4 8:57/M
33 Samuel Moody orem UT 267 23 5 M 19-24 3:56:37.6 9:02/M
34 Andrea Christense Lehi UT 221 26 2 F 25-29 3:57:08.2 9:03/M
35 Scott Buchanan Saratoga Springs U 219 31 4 M 30-34 3:57:12.1 9:03/M
36 Clifford Ellingson Provo UT 236 26 3 M 25-29 3:58:34.3 9:06/M
37 Patrick Bowcut Holladay UT 213 20 6 M 19-24 4:00:31.8 9:11/M
38 Edison Stewart Evergreen CO 313 18 2 M 15-18 4:00:35.5 9:11/M
39 Michael Ludlow Provo UT 257 25 4 M 25-29 4:00:51.2 9:12/M
40 Scott Kunz South Jordan UT 312 26 5 M 25-29 4:01:09.4 9:12/M
41 Marion Markle Pleasant Grove UT 260 48 7 M 45-49 4:01:43.1 9:14/M
42 Jan Peirce Provo UT 305 51 1 F 50-54 4:05:29.1 9:22/M
43 Robbie Asbell Pleasant Grove UT 202 33 5 M 30-34 4:06:30.4 9:25/M
44 Marc Sanderson Pleasant Grove UT 284 36 6 M 35-39 4:06:30.4 9:25/M
45 JESSICA SANDERSON PLEASANT GROVE UT 307 37 2 F 35-39 4:06:30.6 9:25/M
46 Jed Millar Highland UT 304 26 6 M 25-29 4:06:31.1 9:25/M
47 Bonnie White Provo UT 299 45 3 F 45-49 4:10:18.5 9:33/M
48 Bradley Johnson American Fork UT 254 40 2 M 40-44 4:10:29.3 9:34/M
49 Clint Hugie Wellsville UT 251 20 7 M 19-24 4:11:22.8 9:36/M
50 JONATHAN HAWKINS SLC UT 246 43 3 M 40-44 4:12:00.1 9:37/M
51 Ryan Johnson American Fork UT 255 32 6 M 30-34 4:12:34.4 9:38/M
52 TONY EMERINE SPANISH FORK UT 237 35 7 M 35-39 4:12:45.6 9:39/M
53 Brooke VanDenBerghe Provo UT 297 19 2 F 19-24 4:14:37.3 9:43/M
54 Lael Healey Pleasant Grove UT 247 49 8 M 45-49 4:17:44.4 9:50/M
55 Verdon Walker III Pleasant Grove UT 298 21 8 M 19-24 4:19:59.2 9:55/M
56 Jenna McDonald Provo UT 263 19 3 F 19-24 4:20:49.0 9:57/M
57 Olaf Questereit West Jordan UT 279 39 8 M 35-39 4:22:01.6 10:00/M
58 Kevin Pinder Orem UT 277 43 4 M 40-44 4:22:57.0 10:02/M
59 Duce Stoddard Murray UT 290 43 5 M 40-44 4:26:16.4 10:10/M
60 Robert Harmer Springivlle UT 244 66 1 M 60-99 4:28:25.5 10:15/M
61 Miguel Ruiz Provo UT 282 31 7 M 30-34 4:28:46.1 10:15/M
62 Kathy Christensen Provo UT 314 24 4 F 19-24 4:30:07.6 10:19/M
63 Christopher Skarda Pleasant Grove UT 306 28 7 M 25-29 4:32:00.5 10:23/M
64 David Tanner Eden UT 291 48 9 M 45-49 4:32:20.5 10:24/M
65 Hilary Davis Provo UT 230 32 3 F 30-34 4:33:15.3 10:26/M
66 Lisa Neyman Provo UT 269 40 3 F 40-44 4:33:16.7 10:26/M
67 Brad Wittusen Provo UT 300 34 8 M 30-34 4:37:16.0 10:35/M
68 Chad Miner North Ogden UT 266 26 8 M 25-29 4:38:22.0 10:37/M
69 Stan Stewart Provo UT 289 24 9 M 19-24 4:38:40.5 10:38/M
70 Chad Argyle Santaquin UT 201 38 9 M 35-39 4:39:26.0 10:40/M
71 Jared Donaldson Provo UT 233 24 10 M 19-24 4:39:26.1 10:40/M
72 Unknown Partic. 234 234 1 M 0- 0 4:39:26.3 10:40/M
73 John Penrod Springivlle UT 275 34 9 M 30-34 4:40:13.9 10:42/M
74 Todd Heaps Santaquin UT 248 39 10 M 35-39 4:42:06.9 10:46/M
75 nancy salanoa orem UT 283 34 4 F 30-34 4:42:38.1 10:47/M
76 Daron Cowley Orem UT 227 48 10 M 45-49 4:44:12.1 10:51/M
77 Blair Tucker Orem UT 296 55 1 M 55-59 4:44:12.1 10:51/M
78 Brenda Harr Cedar Hills UT 245 31 5 F 30-34 4:44:53.5 10:52/M
79 Eric Oliver West Jordan UT 271 35 11 M 35-39 4:45:52.2 10:55/M
80 Jennifer Bowcut Holladay UT 212 45 4 F 45-49 4:47:21.3 10:58/M
81 Alaina O'Neill Provo UT 273 21 5 F 19-24 4:50:58.0 11:06/M
82 Stephanie Green Elk ridge UT 243 33 6 F 30-34 4:54:18.4 11:14/M
83 Chris Wafson Lehi UT 309 42 6 M 40-44 4:56:21.5 11:19/M
84 Karin Rowley Orem UT 281 62 1 F 60-99 4:56:36.6 11:19/M
85 Amanda McCaffrey Draper UT 262 32 7 F 30-34 4:59:06.8 11:25/M
86 Todd Goodsell Provo UT 241 36 12 M 35-39 5:00:24.3 11:28/M
87 Cynthia Dye South Jordan UT 235 47 5 F 45-49 5:03:59.0 11:36/M
88 Dave Isom Newton UT 252 43 7 M 40-44 5:04:57.0 11:38/M
89 Lester John Spanish Fork UT 253 43 8 M 40-44 5:06:54.6 11:43/M
90 Benjamin Berneche Provo UT 209 46 11 M 45-49 5:08:20.9 11:46/M
91 Mikki Young West Jordan UT 302 21 6 F 19-24 5:10:32.4 11:51/M
92 Emily Shepherd West Jordan UT 286 30 8 F 30-34 5:10:32.7 11:51/M
93 Craig Manscill Lindon 258 55 2 M 55-59 5:15:29.9 12:02/M
94 Rick Metcalf Orem UT 264 53 2 M 50-54 5:15:30.0 12:03/M
95 John Bozung Orem UT 214 55 3 M 55-59 5:16:21.6 12:04/M
96 Julie Nelson Layton UT 268 46 6 F 45-49 5:16:21.6 12:04/M
97 Leilani Barrus Provo UT 204 31 9 F 30-34 5:16:43.5 12:05/M
98 Michael Baur Payson UT 205 30 10 M 30-34 5:17:50.5 12:08/M
99 Jana Philipp Alpine UT 276 26 3 F 25-29 5:21:23.5 12:16/M
100 Ramie Best Orem UT 210 26 4 F 25-29 5:21:31.0 12:16/M
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
101 Grant Holdaway Vineyard UT 249 76 2 M 60-99 5:45:19.4 13:11/M
102 Chat Ficklin Provo UT 238 44 4 F 40-44 5:58:53.7 13:42/M